Przejdź do głównej zawartości

ściana

Strzemiona na zbrojenie prefabrykowane, ale pręty i cała robota koszy "samorobnie". Na tym skrzyżowaniu ław (15cm przesunięcie ściany czołowej garażu) masakryczne trzeba było się namęczyć, żeby to połączyć Strzemiona na zbrojenie prefabrykowane, ale pręty i cała robota koszy "samorobnie". Na tym skrzyżowaniu ław (15cm przesunięcie ściany czołowej garażu) masakryczne trzeba było się namęczyć, żeby to połączyć, No i zaczęły się następne problemy. Zamówione 1020 szt.bloczków betonowych M15 38x25x12 i przywiezione na działkę okazały się bardzo słabe jakościowo:, pekające całe bloczki pod wpływem gumowego młotka, dużo pyłu w bloczkach, bloczki tak słabe, że samym młotkiem idzie je łamać bez żadnej kątówki,która i tak w nie wchodziła jak w masło.
Wymurowałem dwa rogi ale zrezygnowałem z dalszych prac. Do porównania kupiłem po parę bloczków konkurencyjnych firm no i nie miałem wątpliwości, że te moje to niewypał. Porównywane bloczki były o wiele wytrzymalsze a poza tym ważyły 25,1kg 25,1kg oraz 24,3kg. Moje bloczki ważą 21,1kg.  Temat bloczków dalej nierozwiązany.  Podsumowanie ostatnich ważnych wydatków:
- Beton B20 (C16/20) na ławy razem z usługą zalania ław (pompogruszka + chłopek do zalewania ław) 11m3 * 190zł/m3 = 2090 zł
- bloczki fundamentowe 1020 szt. 38x12x25 M15 - 2,35zł za sztukę wraz z transportem;
- Cement CEM II/B-S 32,5R MULTI GÓRAŻDŻE (8,86zł/25kg) z transportem;
- folia fundamentowa gr. 1mm szer. 40cm 189zł za 60m.
- pasek płukany 0-2mm do zaprawy 38zł/t z transportem;
W planach jeszcze izolacja ściany fundamentowej dysperbitem 2 warstwy + gruntowanie. Na to styrodur XPS 10cm, jakieś zatynkowanie tego wraz z siatką, folia kubełkowa i drenaż.
Najlepszy jest fragment instrukcji dysperbitu, w którym jest wymagane wysuszenie i wysezonowanie przegród,które ma się zamiar zaizolować - czyli chcąc zaizolować fundament zgodnie z instrukcją to powinienem go zostawić odkopanego przez cały sezon. Może dobra rada, ale ze względów praktycznych nie do wykonania...

W związku z paroma pytaniami o jakość bloczków podzielę się tym czego się dowiedziałem na ten temat:
1. Żeby oceniać wytrzymałość bloczków powinny one mieć conajmniej 2 tygodnie od daty produkcji, ponieważ dopiero po tym okresie uzyskują one duży procent docelowej wytrzymałości. Żeby ostatecznie ocenić bloczki muszą one mieć 4 tygodnie od daty produkcji, ponieważ wtedy muszą one posiadać deklarowaną wytrzymałość.
2. Bloczki nie powinny pękać np na pół lub 1/3 lub duże kawałki rogów w dużych ilościach podczas murowania lub przenoszenia.
3. Uczciwe bloczki po wyschnięciu (powinny mieć gęstość 2200kg/m3 +-10%, czyli bloczek M15 38cmx12cmx25cm powinien ważyć co najmniej 22,5kg.
Wiadomo, że najwiecej waży cement i żwir, także jeżeli bloczki są lżejsze to znaczy, że zaoszczędzono na którymś z tych materiałów.
4. Waląc młotkiem w bloczek dźwięk powinien bardziej przypominać metaliczne uderzenie. Nie powinien być on wygłuszony np. taki choćby w Ytonga się waliło. Nie powinien on się odkształcać pod wpływem uderzenia, ale kruszyć albo pękać, tym bardziej nie powinno się w niego dać wbić np. gwoździa
Na budowie już w zeszłym tygodniu przytransportowane zostały nowe bloczki betonowe, które nawiasem mówiąc są nieporównywalnie lepsze od poprzednich. Wieć ściany fundamentowe powoli pną się do góry.
Zastanawia mnie dwie rzeczy:
1.W projekcie mam takie prowizoryczne fundamenty z betonu wylanego do poziomu gruntu rodzimego pod ścianki działowe. Myślę, że pominę ten element, ponieważ niedość, że pod ściankami działowymi będzie 15cm chudego betonu, 20cm, styropianu i z 7 cm jastrychu dodatkowo zbrojonego pod ściankami działowymi.
2. Wysokość wylewki z chudego betonu względem ścian fundamentowych. W projekcie jest ta wylewka 20cm poniżej górnej krawędzi ściany fundamentowej, tak, że styropian o gr. 20cm jest w poziomie na równą ze ścianą fundamentową. Widzę, że jednak duża większość budujących wylewa chudy beton na równo ze ścianami fundamentowymi. W internecie nie znalazłem za dużo na ten temat; wg.mnie plusy chudziaka wylanego wyżej to ograniczenie mostków termicznych w ścianach oraz np. w drzwiach zewnętrznych, tarasowych itp. Minusy to większa ilość piasku do zasypania fundamentów oraz większa ilość materiału na o 20cm wyższe mury.
Dzisiaj przyjechał przedstawiciel producenta i potwierdził, że bloczki są jakieś felerne, jutro decyzja czy je biorą spowrotem.
Jestem trochę podłamany - czas leci, dni coraz krótsze, a do zimy coraz bliżej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

izolacja

Przejdę od razu do rzeczy, przeszukując sieć w poszukiwaniu projektów domów energooszczędnych, natrafiłam na określenie „dom zrównoważony”. Np. pojawia się takie zdanie: " Głównym celem działalności jest projektowanie jednorodzinnego budownictwa energooszczędnego, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa zrównoważonego i pasywnego... (...) " Jeśli kogoś interesuje kontekst to znalazłam to określenie na stronce jednego architekta, konkretnie na Ze względu na dość sporą izolację w połaci dachowej mam mały problem z zabudową poddasza. Na chwilę obecną mam wciśnięte 20cm styropianu pomiędzy krokwie, a teraz przyszła pora żeby rozpocząć wykańczanie poddasza. Planuję takie rozwiązanie. Do krokwi od strony wewnętrznej przyczepiam za pomocą wieszaków do GK folię paroizolacyjną, a pomiędzy wieszaki wkładam dodatkową warstwę 10 cm styropianu. Na końcach wieszaków montuję stelaż do GK do, którego montowane będą płyty. Pytanie czy folia paroizolacyjna może znajdować się pomiędz...

tamte tereny

Nie zdarzenia środowiskowe. To jest brak myślenia przez radnych Kołobrzegu. Powinni już dawno zarządzić sprawdzenie plaży czujnikami metalu pod kątem wykrycia pozostałości czy to po II wojnie światowej czy po czym innym. Turystów to się umie zapraszać ale brać odpowiedzialność za szkody na własnym terenie to już nie. Niech tylko jakiś prawnik nadepnie na taki drut i zechce odszkodowania, to od razu w ratuszu się ruszą.A wystarczyło oglądać Klossa. W jednym z odcinków Janek nadawał do centrali żeby bombardować Tolberg (to zmieniona dla filmu nazwa Kolberg-Kołobrzeg). Rosjanie ostro tłukli tamte tereny. No i ta pani weszła na resztkę ruskiej bomby.Czyja czegoś nie rozumiem ? Gość, mówi, że jak tylko coś znajdą niebezpieczny element to wyciąga go WOPR, a jak nie da rady to zgłaszają to do Urzędu Morskiego, a póżniej pisze, że w tym miejscu nie było wypadku od 20 czerwca. Skoro był wypadek 20 czerwca to jakie działania podjęli od tego czasu do momentu skaleczenia się przez plażowiczkę z Bi...

zatrudnienie

Większość obecnych studentów finansujących swoje studia z kredytów nigdy nie wyjdzie z ubóstwa, jako że nigdy tych kredytów nie spłaci, ponieważ ludzka siła robocza będzie już niedługo niepotrzebna nie tylko w produkcji, ale wraz z postępem robotyzacji, komputeryzacji (AI!) i generalnie automatyzacji to NIE tylko praca fizyczna, ale i umysłowa praca ludzi stanie się wkrótce zbędna i stąd też ogromna większość ludzkości w przyszłości nie znajdzie dla siebie żadnego płatnego zatrudnienia. Oczywiście, że samo „welfare state” czyli „państwo dobrobytu” NIE jest rozwiązaniem tego problemu: po prostu nie wystarczy, że tym bezrobotnym rzeszom będzie się wypłacać dożywotnie zasiłki czyli inaczej Bezwarunkowy Dochód Obywatelski – oni potrzebować będą jakiegoś celu w życiu, a ten dożywotni zasiłek go im przecież nie zastąpi. I to jest realny problem a nie to, o czym ty piszesz…1. Komunista walczy z kapitalistycznym wyzyskiem a socjaldemokrata okłamuje robotników, że stoi on po ich stronie, gdyż t...